Nebim, Yeni İş Zekası Çözümlerini QlikView Üzerinde Geliştiriyor

Türkiye'nin önde gelen perakendeci, toptancı ve üreticilerinin kullandıkları Nebim V3 ERP yazılımını geliştiren Nebim, kullanıcılarına iş zekası çözümleri sunmak üzere QlikView teknolojisini seçti. QlikView teknolojisini geliştiren ana firma Qlik ile bir OEM anlaşması imzalayan Nebim, aynı zamanda QlikView Türkiye'nin bir Çözüm Ortağı oldu.

Türkiye'nin önde gelen perakendeci, toptancı ve üreticilerinin kullandıkları Nebim V3 ERP yazılımını geliştiren Nebim, kullanıcılarına iş zekası çözümleri sunmak üzere QlikView teknolojisini seçti. QlikView teknolojisini geliştiren ana firma Qlik ile bir OEM anlaşması imzalayan Nebim, aynı zamanda QlikView Türkiye'nin bir Çözüm Ortağı oldu.

Nebim'in kendi sektörel deneyimini katarak QlikView üzerinde geliştirdiği "Nebim V3 İş Zekası" uygulamaları sayesinde firmalar; Nebim V3 ERP'lerindeki verileri yüksek performans ile raporlayıp analiz edebilecekleri, sektörlerine özel Dashboard'lar ve raporlar içeren hazır bir iş zekası çözümünü, sadece günler sürecek kısa bir uyarlama projesi sonrasında canlı kullanıma alabilecekler.

Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, Nebim'in QlikView teknolojisini seçmesinde öne çıkan nedenler olarak, QlikView'un büyük veri analizindeki yüksek sorgulama hızını ve QlikView teknolojisinin dünyada "Business Discovery" alanındaki lider konumunu öne sürdü: "Bugün Nebim kullanıcıları iş süreçlerini analiz ederken sadece geçmiş dönemde ‘ne olduğunu' raporlamakla yetinmiyorlar, ‘neden olmuş' sorusuna da yanıt bulmak istiyorlar. Bu da kullanıcıların Nebim V3'lerindeki veriye; karar vermek için anlamlı bilgiye ihtiyaç duydukları an, bulundukları yerden, gerekirse mobil ortamda tablet bilgisayarlar üzerinden erişebilmelerini gerektiriyor. Ayrıca kullanıcıların milyonlarca satırlık verileri hızla ve esnek filtrelerle sorgulayabilmeleri, veriyi grafikler ve haritalar gibi görsel araçlarla analiz edebilmeleri, analiz ortamı üzerinde kendi notlarını ekleyerek ve birbirleri ile paylaşarak bir takım halinde karar verebilmeleri önem kazanıyor. ‘Neden' sorusuna yanıt bulabilmek, ayrıca kullanıcıların gördüklerini değerlendirerek hemen farklı sorular formüle edebilmelerini ve bir sonraki analiz aşamasında farklı sorgular ve Dashboard'lar kullanarak analizlerine ‘düşünce hızında' devam edebilmelerini gerektiriyor.

Bellek-içi (in-memory) veritabanı ve veri sıkıştırma yetenekleri sayesinde QlikView teknolojisinin Nebim kullanıcılarının ideal bir çözümde bekledikleri veri analizi yeteneklerine ve sorgulama hızına sahip iş zekası platformu olduğunu ifade eden Demiroğlu, "Nebim olarak Qlik ile bir OEM anlaşması imzaladık ve QlikView Türkiye'nin Çözüm Ortağı olduk. Nebim V3 ekseninde Qlik gibi uluslararası arenada lider bir teknoloji markasının desteği ile özellikle perakende sektörünün önde gelen iş zekası çözümünü kullanıcılarımıza sunmaktan son derece mutluyuz." dedi.

QlikView Türkiye Genel Müdürü Ruhver Barengi iş ortaklığıyla ilgili olarak "Ana firma Qlik'in global stratejilerine paralel olarak Türkiye'de iş ortaklığı ağını güçlendirmek için çok yoğun bir faaliyet içindeyiz. Bu stratejiye paralel olarak Türkiye'de özellikle perakende söktöründe lider konumda ve ERP pazarında en yaygın kullanılan yazılımları üreten firmalar arasında olan Nebim'le iş ortaklığı anlaşmasını imzalamamızın sektöre büyük katkısı olacağına inanıyoruz. Nebim'in, İş Zekası ve İş Analitiği implementasyonları konusunda uzman bir QlikView ekibi oluşturması ve aynı zamanda operasyonel uygulamalar tarafındaki tecrübelerinin de katkısıyla hazırladıkları analitik uygulamaları müşterilere sunmasının pazarda çok önemli bir bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz." dedi.

Nebim V3 İş Zekası sayesinde kullanıcılar; geleneksel raporlama uygulamalarında olduğu gibi geçmiş dönem verilerinin raporlanmasının yanı sıra, Nebim V3'ün geçen yıl karşılaştırmaları ve takvim kaydırmaları gibi detayları da kullanarak hesapladığı, mağazaların ay sonunda hangi cirolara ulaşacakları ile ilgili "tahminleri" de raporlayabiliyor ve satış bütçesine göre geride kalacağı tahmin edilen mağazalara vaktinde müdahale etme imkanını elde edebiliyorlar.

Kullanıcılar; Nebim V3'lerindeki verilerin geçen yıl/bu yıl/hedef değişim yüzdelerini istedikleri filtrelerle ve Nebim V3 ERP'deki hiyerarşi yapıları ile uyumlu bir şekilde istedikleri kırılımlarda raporlayabiliyor, analizlerine en kümülatif değerlerden başlayıp en detay verilere anında inebiliyorlar.

Perakende müdürleri; ciro, brüt marj, ortalama satış fiyatı, satış miktarı, metrekare gibi değerlerin ilişkilerini raporlayabiliyor, mağaza bilgilerini haritalar üzerinde görebiliyor, mağazalara giriş yapan günlük ziyaretçi sayılarını, giriş sayıları ile ilişkilendirilmiş ciro/fatura sayısı/sepet derinliği gibi değerlerin geçen yıl ile karşılaştırmalarını analiz edebiliyor ve bu sayede mağazaların metrekare verimliliklerini ve marka verimliliğini ölçebiliyorlar. Satış verilerini perakende, franchise, konsinye, ihracat, toptan, e-ticaret gibi farklı satış kanalları bazında raporlayabiliyor, analizlerde mağaza detayına inebiliyor, farklı satış kanallarını veya mağazaları birbirleri ile karşılaştırarak birbirlerine kıyasla iyi ya da kötü satış lokasyonlarını kolaylıkla belirleyebiliyorlar. Mağazaları analiz ederken birebir (Like for Like) mağazaları, açılması veya kapanması planlanan mağazalarını ve tadilatta bulunan mağazaları ayrı ayrı değerlendirerek en iyi/en kötü satış yapan mağazaları belirleyebiliyorlar ve perakende satış kanalının haftalık, aylık ve yıllık gerçek büyümesini ölçebiliyorlar. Mağaza müdürlerine sadece kendi mağazalarının verilerine erişebilecekleri Dashboard'lar sunabiliyorlar.

Ürün yöneticileri; ürünlerin haftalık satış, stok, brüt marj, Markup, GMROI, stok devir hızı, ROS (Rate of Sale) değişimlerini trend analizlerinden yararlanarak ölçebiliyor, marka, kategori ya da ürün bazında karşılaştırmalar yapabiliyor, sezon başında belirledikleri hedeflere göre ürün kategori performanslarınızı raporlayabiliyor ve ürün karlılığını takip ederek nereye daha çok yatırım yapacaklarını belirleyebiliyorlar.

Demo Talebi

Demo Talepleriniz İçin Formu Doldurun.