Nebim V3'ün 23.10 Versiyonu Yayınlandı

Nebim V3'ün 23.10 Versiyonu Yayınlandı

28.12.2023

Türkiye'nin önde gelen perakendeci, toptancı ve üretici markalarının tercih ettiği ERP yazılımı olan Nebim V3'ün 23.10 versiyonunu yayınlandı. 

Bu versiyonda; Nebim V3 Mobil Mağaza, Perakende Satış ve Nebim V3 POS ile ilgili geliştirmeler, Nebim V3 Enflasyon Muhasebesi, Finans, Muhasebe ve IK yenilikleri, Alım-Satım-Sevkiyat süreçleriyle ilgili yenilikler ve Nebim V3 Servisleriyle ilgili yenilikler başta olmak üzere yeni uygulamalar ve mevcut uygulamalara eklenen yeni fonksiyonlar yer alıyor. 

Bu versiyonda sunulan yeniliklerin ve düzenlemelerin detaylı dokümanı Nebim'in Web sitesindeki "Nebim V3 Ver.23.10.1 Versiyon Yenilikleri" sayfasında yer almakta olup, öne çıkan yenilikler aşağıda özetlenmiştir. 

Nebim V3 Mobil Mağaza, Perakende Satış ve Nebim V3 POS 

Nebim V3 Mobil Mağaza 


Nebim V3 Mobil Mağaza uygulaması gelişmeye devam ediyor. Reyonda çalışan satış danışmanları Nebim V3 Mobil Mağaza’nın Reyonda Temassız Mobil Ödeme özelliği ile satış işlemini reyonda hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlayabilmesi sağlandı. 

Nebim V3 Mobil Mağaza Temassız Mobil Ödeme Entegrasyonu ile; 

 • Mağaza içinde müşteriyi kasaya yönlendirmeden reyonda ödeme alarak alışverişi tamamlanabiliyor. 
 • Reyonda Cep POS uygulaması ile entegre NFC özelliğe sahip İyzico Android işletim sistemli el terminalleri ya da cep telefonları ile fiziksel banka kartları kullanılarak temassız ödeme alınabiliyor. 
 • Reyonda temassız mobil ödeme sonrası e-Arşiv faturası müşterinin e-mail hesabına gönderilebiliyor. 

Nebim V3 Mobil Mağaza Uygulamasını Keşfedin >> 

Perakende Satış ve Nebim V3 POS 


Perakende Satış ve Nebim V3 POS ile ilgili yeni fonksiyonlar eklenmeye devam ediyor.

Bu versiyon ile birlikte; 

 • Desko Pasaport Okuyucu ile entegrasyon sağlandı. POS Terminali Bağlı Cihazlar programı üzerinden Pasaport Okuyucu olarak Desko Pasaport Okuyucu seçilerek tanımlama yapılabiliyor. 
 • Global Blue Tax Free entegrasyonu kullanıldığı durumda , Nebim V3 POS > Global Blue Tax Free > Yeni işleminde Pasaport okuyucu kullanılabilmesi sağlandı, pasaport okutulduğunda alınan bilgilerin yeni müşteri kartına aktarılması yada bu bilgiler ile mevcut müşterilerin sorgulanması sağlandı. 
 • Nebim V3 POS > Yeni Destek Talep Formu içerisindeki Satır Açıklaması alanı karakter sayısı arttırıldı. 
 • Nebim V3 POS fiş girişlerinde gösterilen “Kullanıcı Uyarısı” formunda, açıklama satırları ön izleme şeklinde gösterilip, tamamı kullanıcı seçim yaptığında görüntüleniyordu. Gelen açıklamanın birden fazla satır halinde gösterimi sağlandı. 
 • Nebim V3 POS > Peşin Satış Faturası kesilip ödemesi Chippin Ödeme Entegrasyonu ile alınmak istendiği durumda; fatura içerisinde taksitli satılamayan yada kredi kartı taksit sayısı sınırlandırılmış ürünler olduğunda Chippin uygulamasında taksit seçenekleri izin verilenler dışında aktif oluyordu. Fatura içerisinde, ürün kartı üzerinde “Kredi Kartı Ödemesinde Maksimum Taksit Sayısı” seçilen ürünler için en küçük taksit sayısının Chippin Ödeme Entegrasyonuna gönderimi sağlandı. 
 • Nebim V3 POS > Hediye Kartı Satış Faturası girişinde, ödeme formu açıldığında Havale/EFT seçeneği ile ödeme alınamıyordu, Nebim V3 ERP > Ayarlar > Lokasyon Parametreleri > POS Arayüzü programında Havale/EFT seçeneği pos arayüzüne eklenerek ödeme alınabilmesi sağlandı. 
 • Birden farklı ürün birlikte satıldığında, kendi envanter hareketlerini yapmaları ve birlikte satıldıkları için daha düşük fiyat ile satılmalarını sağlamak amacı ile Set (Kofre) ürün tipi tanımlandı. 
 • Set (Kofre) ürün; POS arayüzüne eklenen “Set (Kofre) Ürün Okut” butonu ile okutulduğunda, içeriğindeki ürünlerin toplam fiyatları, Set (Kofre) ürünün fiyatını oluşturacak şekilde fiyat indirimi sağlanarak faturaya eklenir. Böylece stok hareketi içerik ürünlerden fiyat hesaplaması ise Set (Kofre) üzerinden sağlanır. 
 • Nebim V3 ERP > Ayarlar > Lokasyon Parametreleri > Mağaza Parametreleri içerisine “Müşteri Kayıt Edilirken, Doğum Tarihi Girildi İse Yaş Sınırı Kontrol Edilsin” parametresi eklenerek, Nebim V3 POS üzerinde yeni müşteri kartı açılırken doğum tarihi biliniyor ise yaş sınırı kontrolü yapıldı. 
 • Nebim V3 ERP > Ayarlar > Lokasyon Parametreleri > Mağaza Parametreleri formuna “İnternet Satış Mağazası Siparişlerinin Faturaları İnternet Satış Mağazasına Oluşsun” parametresi eklenerek, B2C üzerinden alınan siparişlerin faturalanması sırasında; fatura ve siparişin B2C mağazasına oluşması, teslim için gerekli envanter hareketinin ise işlemi yapan mağaza için oluşması sağlandı. 
 • Dubai’ de tax free satış yapan müşteriler için “We Are Planet Tax Free Entegrasyonu” geliştirildi. 
 • Nebim V3 POS > Destek Talep Formu Müşteriye Teslim Et formunda, müşteriye teslim et işleminde kullanıcı uyarısı verilmeden işlem tamamlanıp, hatalı işlem yapılmasına neden olunuyordu, kullanıcı uyarısı eklenrek kontrollü işlem yapılması sağlandı. 
 • Nebim V3 ERP > Ayarlar > Lokasyon Parametreleri > Mağaza Parametreleri içerisine “Havale/EFT Ödemesi İçin Mağaza Yetkilisine SMS Gönderilsin” seçeneği eklendi. 
 • Nebim V3 POS sipariş girişinde; ürün okutma alanında barkod/seri numarası/ürün kodu gibi seçenekler kullanıcı tarafından seçiliyor ve son seçilen giriş yöntemi değeri bir sonraki girişte varsayılan olarak seçili geliyordu, optik ürün siparişleri için ilgili formlara aynı özellik eklendi. 
 • Nebim V3 POS üzerinde fatura kesilip nakit ödeme alınırken Nebim V3 ERP > Ayarlar > Lokasyon Parametreleri > Ofis Parametreleri formundaki “Maksimum Nakit İşlem Limiti” parametresine bakılarak ödeme alınmasına izin verilmiyordu. Pasaport numarası dolu olan perakende müşteri kartları için bu kontrol devre dışı bırakılarak, belirlenen limit üzerinde nakit ödeme alınabilmesi sağlandı. 
 • Nebim V3 POS ile kesilen e-Arşiv faturalarına ait fatura bilgisi içeren SMS metinleri, Perakende Müşteri SMS Gönderim Şablonları programı ile içerik bakımından özelleştirilebiliyordu. Şablon içerisine “Fatura Ref. Numarası” alanı eklenerek, SMS ile gönderimi sağlandı. 
 • Nebim V3 POS > Sevk İrsaliyesi (Sonra Teslim) formu içerisindeki İşlemler menüsüne “Barkod Okut” seçeneği eklendi. Böylece sevk edilecek sipariş satırları ve bu satırların sevk miktarlarının kullanıcı tarafından seçilmesi yerine okutulan barkod ile ürünleri içeren satırların seçilmesi ve okutulan miktar kadar kontrollü sevk edilmesi sağlandı. 
 • POS Terminali üzerinde “İngenico iDE280 / iWE280” entegrasyonu yapıldığında, Nebim V3 POS fatura formunda okutulan ürün barkodu çıkan bilgi fişi üzerine yazdırılıyordu, Pos Cihazı Parametrelerine “DontUseItemBarcode” parametresi eklenerek, parametre değeri “TRUE” ise okutulan barkodun bilgi fişine yazdırılmaması sağlandı. 

Yurt Dışı Mağaza Kullanıcıları için Yeni Eklenen Nebim V3 Arayüz Dilleri 


Nebim V3’ün desteklediği arayüz dillerine; Flemenkçe ve Arnavutça eklenerek Nebim V3 POS’un bu dillerde de çalışabilmesi sağlandı. 

Nebim V3 Yurt Çok Uluslu Operasyon Desteği hakkında daha fazla bilgi almak için >> 

Nebim V3 Enflasyon Muhasebesi, Finans, Muhasebe ve IK Yenilikleri 

Nebim V3 Enflasyon Muhasebesi 


Vergi usul kanunu uyarınca 31.12.2023 tarihinden itibaren zorunlu olarak uygulanacak olan enflasyon muhasebesi işlemleri için Nebim V3 Enflasyon Muhasebesi uygulaması yayınlandı. Bu uygulama ile enflasyon muhasebesi düzenlemeleri ve muhasebe entegrasyonları mevzuata uygun bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. 

Nebim V3 Enflasyon Muhasebesi ile; 

 • Muhasebe hesapları için enflasyon düzeltme işlemlerinin yapılması sağlandı.
 • Düzeltmeye esas verilerin belirlenmesi ve hesaplanması sağlandı.
 • Stoklar için enflasyon düzeltmesi yapılabilmesi sağlandı 
 • Sabit Kıymetler için enflasyon düzeltmesi yapılabilmesi sağlandı. 

Nebim V3 Enflasyon Muhasebesi uygulamasını keşfedin >> 
Nebim V3 Enflasyon Muhasebesi Webinar kaydını izleyin >> 

Finans Yönetimi 


Nebim V3 Finans ve Muhasebe modülleri gelişmeye devam ediyor. 

Bu versiyon ile birlikte; 

 • Personele kesilen diğer faturalar (ceza, sayım farkı vb.) için Nebim V3 ERP > Finansman Yönetimi > Personel Masrafları ve Ödemeleri > Personel Masraf Satış Faturası eklendi. 
 • Muhasebe hesap karşılığı olarak personel kartında ilgili hesapların tanımlanması sağlandı. 
 • Tahakkuk işlemi yapılmış bankadan alınan krediler fişinde, taksit satırları ile ilgili değişiklik yapılmasına izin verilmiyordu. Nebim V3 ERP > Finansman Yönetimi > Banka Kredileri > Banka Kredi Taksit Düzenlemeleri programı eklenerek, tahakkuk edilmiş kredi fişlerinin satırlarında taksit tarihi ve tutar bilgilerinin değiştirilebilmesi sağlandı. 

İnsan Kaynakları ve Personel Ücretlerinde Mevzuat Güncellemesi Yenilikleri 


Nebim V3 İnsan Kaynakları ve Personel Ücretleri uygulamaları gelişmeye devam ediyor. 

Bu versiyon ile birlikte; 

 • Yeni İstihdam Teşvik Kanun kodları eklendi: 
o 5746-15510 - 5746.Kanun Ar-Ge ve Tasarım Teşviki (%95) / 15510-SGDP-5510 Sayılı Kanun Geçici 
   95. Madde 
o 5746-25510 - 5746.Kanun Ar-Ge ve Tasarım Teşviki (%90) / 15510-SGDP-5510 Sayılı Kanun Geçici 
   95. Madde 
o 5746-35510 - 5746.Kanun Ar-Ge ve Tasarım Teşviki (%80) / 15510-SGDP-5510 Sayılı Kanun Geçici 
   95. Madde 
o 0469115510 - 4691.Teknoloji Geliştirme Bölgeleri / 15510-SGDP-5510 Sayılı Kanun Geçici 95. Madde 
 • Nebim V3 ERP > Ayarlar > Lokasyon Parametreleri > Genel Parametreler içerisinde “Cari Hesaplar Doküman Dizini” alanı tüm cari hesaplar için kullanılmaktaydı, “Personel Doküman Dizini” parametresi eklenerek, personel kartları için ayrı dizin tanımı sağlandı. 
 • Nebim V3 ERP > Personel Ücretleri > İşyeri Tanımlamaları > İşyeri Muhasebe Hesap Karşılıkları programında Damga Vergisi hesap tanımlamaları için Kıdem Tazminatı ve İhbar Tazminatı hesapları bazında ayrı hesap kodları tanımlanabilmesi sağlandı. 

Alım, Satım, Sevkiyat Süreçlerine Yeni Fonksiyonlar Eklendi 


Alım, Satım ve Sevkiyat süreçleriyle ilgili yeni fonksiyonlar eklenmeye devam ediyor. 

Bu versiyon ile birlikte; 

 • Nebim V3 ERP > Ürün Yönetimi > Ürün Yönetimi Kodlamaları > Ürün Sipariş Bazında Özellik Tanımı formu içerisine “Ürün Özellik Filtresi Kullanılacak” parametresi eklenerek, seçili özellik tipine ait ürün özelliklerini içeren bir ürün fişe eklenmesi; Nebim V3 ERP sipariş veya Nebim V3 POS sipariş formlarında yapıldığında, ürün sipariş bazında özellik girişi zorunlu yapıldı. 
 • Nebim V3 ERP > Ürün Yönetimi > Ürünler > Excel Dosyasından Ürün Lot Barkodlarını Al programı eklenerek, kayıtlı ürünler için excel dosyası ile lot barkodu aktarımı sağlandı. 
 • Nebim V3 ERP > Dış Ticaret > İhracat Dosyaları Takibi > İhracat Dosyası içerisne “Ödeme Şekli/Şartları” alanı eklenip, ihracat faturası girişinde ihracat dosyası seçildiğinde ilgili alanın faturaya gelmesi sağlandı. 
 • Nebim V3 Store > Envanter Yönetimi > Depo Yönetimi > Mağazaya Gelen İrsaliyeyi Onayla- Ürün Detaylı programında, satırlar sekmesi için ekran dizaynını kaydetme seçeneği eklendi. 
 • Nebim V3 ERP > Satış & Pazarlama > Konsinye Satışlar > Fatura programında müşteri kodu olarak “Yurt Dışı Konsinye Bayi” seçildiğinde, fatura üzerinde ihracat faturasından bulunan alanları girilebilmesi ve oluşan e-belge tipinin “IHRACAT” olması sağlandı. 
 • Nebim V3 ERP > Satış & Pazarlama > Toptan Satışlar – Planet Payment > Fatura formuna Pasaport Okut fonksiyonu eklenerek, toptan fatura ile Planet Payment Tax Free entegrasyonunda pasaport okuyucu seçilerek işlem yapılabilmesi sağlandı. 

Nebim V3 Servisleri ve Servislerin Yönetim Konsolu Yenilendi 


Nebim V3 servislerinin yönetim konsolu ve Nebim V3 servisleri, daha önceki versiyonlarda yayınlanan servislerin çalışma yöntemlerine ilişkin gelen kullanıcı geri bildirimlerine istinaden yenilendi. Yenilenen altyapı ve servisler, Nebim V3 23.10 versiyonu kapsamında, “Nebim V3 Servis” paketi adında yeni bir kurulum dosyası olarak yayınlandı. Böylece Nebim V3 ERP 23.10 versiyonu öncesi kullanılan mevcut Nebim V3 servis alt yapısı için geçerli olan; her servisin çalışma parametre ve zamanlamasının kendi servis arayüzü üzerinden tanımlanarak V3WindowsServiceManager.exe ile yönetilmesi yerine; tek bir arayüzden çalışma parametre ve zamanlamasının ayarlanabilmesi, ortak zamanlama ayarlarının kullanılabilmesi, parametreleri tanımlanan servisin test amacıyla (servis testi) anlık tetiklenebilmesi sağlandı. 

Nebim V3 ERP 23.10 versiyonu ile birlikte Nebim V3 Servis paketine eklenen Nebim V3 servisleri: 

 • Bekleyen Puan Aktivasyon Servisi 
 • Borç/Alacak Kapama Servisi 
 • BulutTahsilat Aktarılamayan Kredi Kartı Ödemeleri Servisi 
 • BulutTahsilat Perakende Müşteri Banka Ödemeleri Oluşturma Servisi 
 • DMS Senkronizasyon Servisi 
 • Döviz Kurları Alma Servisi 
 • e-Mutabakat Hatırlatma Servisi 
 • HOPI Senkronizasyon Servisi 
 • IGA Satış Bildirimi Servisi 
 • İzinli Pazarlama ve İYS Senkronizasyon Servisi 
 • Mobildev WebHook Servisi 
 • Müşteri İlişkileri İçin Sms Yönetimi Servisi 
 • Müşteri İlişkileri Mesajlarını Yeniden Gönderme Servisi 
 • Online Banka Entegratör Servisi 
 • OptIn/OptOut Bilgi Alma Servisi 
 • Ödemesi Tamamlanmamış Uzaktan Satış Siparişlerini İptal Etme Servisi 
 • PARO Senkronizasyon Servisi 
 • Muhasebe Entegrasyon Servisi 
 • Tahsisat Kuralları Çalıştırma Servisi 
 • Transfer Planı Kuralları Çalıştırma Servisi 
 • Rapor e-Mail Servisi 
 • Satın Alma Talebi Onaylama Mail Bildirimi Servisi 
 • SMS Durum Bilgisi Raporu 
 • Şüpheli Alacak Belirleme Servisi 
 • Toplu Mail Servisi 
 • Toplu SMS/e-Posta Gönderme Servisi 
 • Unifree ve Gümrük Senkronizasyon Servisi 
 • ÜTS Tıbbi Cihaz Hareket Bildirim Servisi 

Nebim V3 ERP 23.10 versiyonu öncesi geliştirilmiş olan Nebim V3 servisleri büyük oranda Nebim V3 Servis paketine aktarılmış olup, takip eden Nebim V3 ERP versiyonları ile henüz aktarımı yapılmamış olan az sayıda Nebim V3 servisinin de Nebim V3 Servis paketine aktarılması planlanmaktadır. 

23.10 Versiyon Yenilikleri Hakkında Detaylı Bilgi 


Versiyon ile gelen yeniliklerin daha detaylı anlatıldığı "Nebim V3 Ver.23.10.1 Versiyon Yenilikleri" dokümanı, Nebim'in Web sitesinden indirilebilir. Nebim V3 kullanıcıları, versiyon ile gelen yeniliklerin de tanıtıldığı sınıf eğitimleri hakkında detaylı bilgiyi, Nebim’in Web sitesindeki Eğitim Takvimi sayfasından takip edebilirler. Ayrıca Nebim V3 kullanıcıları, Nebim'in kullanıcılarına NebimExtra versiyon güncelleme ve destek anlaşması kapsamında sunduğu eğitim portalı olan Nebim Akademi'ye yüklenecek olan versiyon yenilikleri eğitimlerini ve videolarını da izleyebileceklerdir. 

23.10 Versiyonu Yüklemek ve Daha Fazla Bilgi İçin 


NebimExtra versiyon güncelleme ve destek anlaşması olan firmalar ve uyarlama projeleri devam etmekte olan firmalar, Nebim V3'ün yeni versiyonunu yüklemek için destek sorumluları ile iletişime geçebilirler. NebimExtra anlaşması olmayan firmalar ise yeni versiyon ve NebimExtra versiyon güncelleme ve destek anlaşması hakkında daha fazla bilgi edinmek için müşteri temsilcileri ile görüşebilirler.