Hizmetix Dergisi

Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu:
“2015 yılını %36.6’lık bir büyüme ile kapadık.”

Nebim olarak hizmetlerinizden kısaca bahseder misiniz? İşletmelere sunduğunuz çözümler hakkında bilgi verir misiniz?

Nebim, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) alanındaki iş uygulamalarıyla kurumların iş süreçlerini destekleyen, 1966'dan beri süregelen deneyimi ve bilgi birikimi ile Türkiye'nin en köklü geçmişe sahip bağımsız yazılım firmalarındandır. Hazır giyim, ayakkabı, zincir mağazalar, çok katlı mağazalar ve optik yazılımlarında Türkiye'nin en fazla tercih edilen yerli yazılım şirketidir.

Bugün Türkiye geneline yayılmış Nebim Çözüm Ortakları ile birlikte 500 kişiyi aşan uzman bir kadro; hazır giyim, ayakkabı, ev tekstili, halı, mobilya, optik, elektronik ve mücevher başta olmak üzere 9.000'den fazla firma ve 60.000'den fazla kullanıcıya hizmet vermeyi sürdürmekteyiz. Nebim'in geliştirdiği Kurumsal Kaynak Planlaması, Tedarik Zinciri Yönetimi, Müşteri İlişkileri Yönetimi, Perakende Yönetimi ve Kurumsal Performans Yönetimi iş yazılımlarından ve hizmetlerinden yararlanan firmalar; işletme kaynaklarını en etkin biçimde kullanabilmekte ve iş süreçlerini verimli yönetebilmektedirler.

Perakende sektörünün genel olarak değerlendirebilir misiniz? Sizin sektöre sağladığınız avantajlar nelerdir?

Türkiye’de perakende 90’lı yıllarda gelişmeye başladı, mağazalaşma ile büyüdü ve bugün Türkiye’nin  dördüncü büyük endüstrisi haline geldi. Fakat son dönemde şunu görüyoruz; Türkiye perakendesinin büyümesinin artık sadece mağaza açarak ve m2 büyüterek mümkün olamayacağı gerçeği. Bir yandan tüketici alışkanlıkları değişiyor, fiyatların daha transpanel olduğu, sosyal medyada tüketicilerin görüşlerini paylaştığı değişen tüketici kitlesi var, bir yandan da gelişen rekabet var.  Bugünden sonra özellikle verimlilik ve rekabete karşı inovatif yeniliklerin ve mevcut mağazalarda “likeforlike” birebir büyümenin öne çıkması gereken bir döneme girdi Türkiye perakendesi. Bu noktada işletme kaynaklarının verimli kullanılması da ön plana çıkıyor. Bu da teknolojinin daha fazla kullanılması demek oluyor. Bir perakendecinin işletme sermayesini daha iyi yönetmesi; en önemli kaynağı olan stoğunu daha iyi yönetmesi ile mümkündür.  Bu da bizim Nebim olarak bir adım önde olduğumuz alanlardan biri. Biz bu alanda merchandise planlama, range plan assortment planlama, merchandise analitikleri, daha etkin ürün tedarik yönetimi entegrasyonları ve warehouse management system çözümleri gibi önemli konularda yatırımlar ve işbirlikleri yapmaya devam ediyoruz.

Son dönemin gündem maddelerinden olan e-Dönüşüm sürecini değerlendirebilir misiniz?

Bugün Dünya’da, Türkiye’de ve bizim hizmet verdiğimiz perakende sektöründe ciddi bir dijitalleşme var. Artık kağıt ve eski hantal süreçler ortadan kalkıyor. İşletme kaynaklarını daha verimli kullanmak ve şirketler arası entegrasyonu daha verimli kılmak adına tüm süreçler elektronik ortama geçiyor. Devlet bu anlamda e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv, YN ÖKC ile bir e-Dönüşüm sürecini başlatmış oldu. Bu sürecin aslen vergide şeffaflık ve denetimin kolaylaştırılması gibi hedefleri var. Fakat bu uygulamalar aynı zamanda firmalara da maliyetlerinde ciddi tasarruf sağlatacak ve süreçlerinde etkinlik kazandıracak.

2014 yılından önce Türkiye’de birkaç telekom şirketi ve birkaç dağıtım şirketi e-Fatura’ya tabi idi. O zamandan bu yana otorite çok hızlı aksiyon aldı ve kısa süre içinde birçok şirketi e-Fatura’ya geçirdi. Biz de burada Nebim olarak e-Fatura desteğimiz ile kendi müşterilerimizi e-faturaya sorunsuz ve hızlı bir şekilde zamanında geçirdik. 1.1.2016 tarihi itibariyle e-Arşiv’e tabi olan müşterilerimizin e-Arşiv geçişlerini de aynı başarıyla gerçekleştirdik. Şimdi sırada otoritinin parçalı olarak geçiş öngördüğü YN ÖKC geçiş sürecinin desteklenmesi var. Biz Nebim olarak gerek yaptığımız iş ortakları ve gerekse geliştirdiğimiz entegrasyonlar ile YN ÖKC geçişine de bugünden hazırız.

Nebim olarak 2015 yılını nasıl geçirdiniz? Kısa ve uzun vadedeki hedeflerinizi özetler misiniz?

2010 yılında Nebim V3 adının verdiğimiz yeni nesil ERP uygulamamızı faaliyet geçirdik.  O zamandan bu yana geçtiğimiz beş yılda yıl bazında %20 ile %30 arasında değişen büyümeler gösteriyoruz. 2015 yılını da %36.6’lık bir oran ile kapadık.

Demo Talebi

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.