IT Network

Nebim Çözümleri ile e-Dönüşüm Sürecinizi Kolaylıkla Yönetin

Öncelikle bize Nebim hakkında bilgi verir misiniz?

Nebim yerli yazılım geliştirici bir şirkettir. Başka perakende sektöründe hizmet veren diğer yazılım şirketleri gibi yabancı bir yazılımı Türkiye’ye getirip onun hizmetini vermiyoruz. Yazılımı kendimiz geliştirdiğimiz için Türkiye’nin yerel ihtiyaçlarına en uygun çözümü geliştirdiğimizi söyleyebilirim. Nebim kökü 1966’ya dayanan çok köklü bir şirkettir. 1966 yılında Neyir Örme Sanayi’nin bilgi işlem merkezi olarak hayata başladık. Daha sonra Neyir markası ve fabrikasını satıp bilgi işlemini devam ettirmek için Nebim’i kurduk. Nebim aslında Neyir Bilgi İşlem Merkezi’nden gelmektedir. O zamanlarda Türkiye’nin ender bulunan mainframe ’lerinden birisiyle çalışmalar yaparak başka şirket ve holdinglere o zamanki adıyla “Servis Büro Hizmetleri” bugünkü adıyla da “Business Process Outsourcing” hizmetleri sunuyorduk. O zamandan bu zamana baktığımızda Nebim olarak biz her zaman perakende sektörüne odaklandık. Çünkü gıda dışı hazır giyim perakende bizim zaten en iyi bildiğimiz alandı. Zamanla çeşitli uygulamalar geliştirerek perakendenin ülkemizde büyümesiyle biz de büyüdük. 2000’li yılların başında geliştirdiğimiz Nebim Winner uygulamamız, Türkiye’de perakende alanında en çok kullanılan uygulamadır. Bunun yerine geçecek daha yeni bir uygulama olan Nebim V3 uygulamamızı da bundan 5 yıl önce piyasaya sürdük. 5 yıl içerisinde Nebim V3 uygulamasını yaklaşık 1300 firmaya sattık. Bugün bir AVM’ye girdiğinizde gıda dışı gördüğünüz bayan giyim, erkek giyim, çocuk giyim, ayakkabı, çeyiz, optik, spor vb. hemen hemen birçok yerde bizim Nebim V3 ürünümüz kullanılıyor. Şu anda gıda dışı perakende alanında piyasada muhtemelen en yaygın uygulama Nebim V3’ken ikinci en yaygın uygulama da muhtemelen yine bizim bir önceki ürünümüz olan Nebim Winner’dır. Yani bizim en büyük rakibimiz yine bir önceki çıkarttığımız kendi ürünümüzdür. Son 5 yıldır müşterilerimizi Winner’dan yeni ürünümüz Nebim V3’e dönüştürmekle meşgulüz. Çok yol kat ettiğimiz bu yolda daha alınacak yolumuzun da olduğunu görüyoruz. Nebim olarak son 5 yıldır Nebim V3’ün piyasaya çıkmasından sonra her sene yüzde 25-30’larda büyüme oranlarını yakaladık. 2015’in ilk 9 ayına baktığımızda yaklaşık olarak yüzde 30’luk bir büyüme yakaladığımızı söyleyebilirim. Yıl sonunda da bu oranları sürdürmeyi hedefliyoruz.

Nebim olarak nerelere yazılım ihracatında bulunuyorsunuz?

Nebim olarak müşterilerimize hizmet vermenin dışında, exclusive, münhasır Nebim ile çalışan yaklaşık 60’tan fazla çözüm ortağımızdan oluşan dağıtım kanalımızla da hizmet veriyoruz. Bunlarla birlikte hem Türkiye’de hem de yakın coğrafyadaki ülkelerde müşterilerimize Nebim’in farklılıklarını yansıtıyoruz. Fildişi Sahili’nden Çin’e kadar birçok ülkede uygulamalarımız müşterilerimiz tarafından kullanılıyor. Perakende sektörüne hizmet veren bir firma olduğumuz için yurt içinde mağazası bulunan ve yatırımını yurt dışına taşıyan firmalara da hizmetlerimizi yurt dışında da devam ettiriyoruz. Yurt içinde hizmet sunduğumuz mağazaların yurt dışında bulundukları her noktada biz de varız. Gıda dışı hazır giyimcilerin, perakendecilerin bulunduğu her ülkede bizim yazılımımızın da yerel ihtiyaçlara uygun bir şekilde çalıştığını söyleyebilirim. Nebim’in e-dönüşüm alanındaki yenilikleri ve çözümleri hakkında neler söylemek istersiniz?
Nebim olarak e-dönüşüm’ü sektöre beraberinde verimlilik artırıcı fırsatlar getiren olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. e-fatura ile başlayan ve beraberinde hızlı bir aksiyon alınan e-dönüşüm süreci, 2 senede beraberinde birçok alanda değişim getirerek yaygınlaşmaya başladı. E-defter ile devam eden değişim e-arşiv ile devam ediyor. Nebim olarak e-arşive hazırız ve perakendede projelerimize hızla başladık. Şu anda aktif olarak yıl sonuna hazırladığımız 10’larca e-arşiv projemiz bulunuyor. Bunun haricinde 01.01.2016 tarihinde ihracat ve tax free faturalarının da e-faturaya dönüşmesi bekleniliyor. Bu noktada da dünyadaki en büyük tax free hizmet sağlayıcılardan olan Globall Blue ile entegrasyon gerçekleştirdik. Artık Türkiye’ye gelen turistler alışveriş sonrasında tax free için bir kağıt forum doldurmak ve gümrükte beyan etmek zorunda değiller. Bunların hepsini dijital ortamda yapabilecekler. Biz de bunu Global Blue ile gerçek zamanlı entegre ederek, tax free’de e-faturanın ilk adımlarını bugünden hazırladık. Nebim olarak bugün hem e-fatura’ya, hem e-defter’e, hem e-arşiv’e ve hem de tax free’de e-fatura’ya hazırız. Bunların yanı sıra çok güncel bir gelişme olan yeni nesil ödeme cihazlar (ÖKC’ler) herkesin gündeminde. Gecikme olup olmayacağını bilemiyoruz ancak biz bugünden ÖKC uygulamaları içen de hazırız. Nebim V3 uygulamamızı mağazalarda yeni nesil ÖKC’ler ile entegre ettik. Hem Nebim V3 üzerinden yapılan perakende satışlarda, hem de cihaz üzerinden gerçek zamanlı satışlarda bütün (indirim, kampanya, banka) uygulama entegrasyonlarıyla birlikte hazır. Dolayısıyla Nebim müşterileri e-arşiv ve yeni nesil ÖKC’nin gereksinimlerine karar verdikleri an geçebilecek konumdalar ve biz de bunu projelendirebilecek konumdayız. Bu gelişmelerin de önümüzdeki dönemde e-irsaliye, e-ödeme ve e-TFRS gibi başka e-dönüşüm projeleriyle devam edeceğini öngörüyoruz.

Mobil tarafta sunmuş olduğunuz çözüm çeşitlilikleriniz nelerdir?

Mobil tarafta Nebim V3 yazılımının çeşitli opsiyonlarını geliştiriyoruz. Bunlardan bazıları iOS, Android ve Windows Phone telefonlar üzerinde çalışan ve şirket yetkililerinin mağazaların performanslarını gerçek zamanlı takip etmelerini sağlayan mobil uygulamalardır. Bunların yanı sıra mağaza içi ve kurumsal kullanıcıların kullanacağı yeni birçok mobil uygulamayı da geliştiriyoruz. Bunları da önümüzdeki dönem kullanıcılarımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz.

Uzmanlık alanı perakende olan Nebim, önümüzdeki dönemde başka sektörlerde de yer almaya başlayacak mı?

Nebim olarak müşterilerimizin yüzde 75-80’i perakende ağırlıklı çalışan firmalardan oluşur. Bunların yanı sıra sadece toptan satış, sadece üretim ya da sadece ihracat satışı yapan müşterilerimiz de bulunuyor. Müşteri portföyümüzün önemli bir bölümünü gıda dışı perakende oluşturur. Kısa vadeli planlarımız içerisinde, öngörülebilir bir gelecekte finans, enerji, bankacılık, Telekom, sağlık, eğitim gibi başka bir sektörlere atılmayı düşünmüyoruz. Bizim en iyi bildiğimiz iş perakende. Uygulamamız da bu alandaki fonksiyonel olarak en zengin uygulamadır. Bu neden de tercih edilme nedenlerimizin başında geliyor. Nebim olarak kısa vadeli odağımızda, yeni iş geliştirme olanaklarımız var ve yol haritamız da müşterilerimize sunduğumuz bu alandaki fonksiyonel kapsamı daha da genişletmek. Perakende Türkiye’de bugüne kadar büyümüş ve büyümesini sürdürecek bir sektör. Türkiye’nin dördüncü büyük endüstrisidir. Biz de bu endüstride en yaygın çözümleri sunmayı kendimize ilke edindik. Zaman içerisinde perakendenin çeşitli alt kırılımlarında başka çözümler de geliştiriyor olacağız. Örnek vermek gerekirse Nebim Winner dünyasında optik perakendeciliğinde son derece yaygındık. Nebim V3 ile de bu alanda fırsatlar olduğunu düşünüyoruz. 2015 yılında çok fazla geliştirmede bulunduğumuz bu alanda 2016 yılının ilk döneminde optik sektöründe Nebim V3 ile büyük bir atılım yapmayı planlıyoruz.

Nebim olarak Ar-Ge yatırımınızdan ve eğitimlerinizden bahseder misiniz?

Nebim bünyesinde çalışan kadronun çok az oranı haricinde herkes fonksiyonel ve teknik olarak müşterilere hizmet veren veya yazılım geliştiren ya da bu yazılımın desteğini veren ekiptir. Bir kez bir yazılımı çıkarttıktan sonra biz agile yazılım geliştirme metodolojileri ile çalışıyoruz. Her yıl iki versiyon çıkartıyoruz. Dolayısıyla biz her yıl müşterilerimize yeni fonksiyonlar sunuyoruz. Bu açıdan baktığınızda bizde Ar-Ge çarkı hiç durmadan devam etmekte. Nebim olarak birlikte hizmet verdiğimiz ve münhasır Nebim’e hizmet veren çözüm ortaklarımız ile birlikte Türkiye’de 500 kişinin üzerinde çalışan sayısına sahibiz. Şu anda istihdam çalışmalarımız devam ediyor. Bu girişimimizi hızlandırmak için çeşitli eğitim kurumları ile iş birliktelikleri gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra geçtiğimiz yıl içerisinde Nebim Akademi adında bir oluşum kurduk. Bu doğrultuda test ile bize başvuran ve elemeden geçirdiğimiz, belli bir yetkinliğe ulaşmış olan kişileri ERP’de ücretsiz olarak haftalar boyu süren eğitimlere tabii tutuyoruz. Eğitim sürecinde çeşitli sınavlardan geçerek ilgili sertifikaları almaya hak kazanan bu kişileri de ya kendi bünyemizde ya da çözüm ortaklarımız bünyesinde istihdam olanağı buluyoruz. Büyümeye devam ettiğimiz ve sürdürmeyi hedeflediğimiz önümüzdeki dönemde de istihdam bizim için çok önemli.

2016 ve sonrası için projeleriniz ile yazılım sektörünü değerlendirir misiniz?

2016 yılını büyümemizi devam ettireceğimiz bir yıl olarak öngörüyoruz. Geçtiğimiz 5 yıl boyunca her sene gerçekleştirdiğimiz yüzde 25-30 bandındaki büyümeyi 2016 yılında da gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. E-dönüşüm kapsamında yeni nesil ÖKC, e-arşiv ve onu takip eden e-irsaliye gibi e-dönüşüm projelerine de devam edileceğini öngörüyoruz. Planlama ve iş zekâsı bizim için önemli alanlar arasında bulunuyor. Perakendenin çeşitli alt sektörlerinde de bir takım yeni uygulamaları piyasaya sunmayı hedefliyoruz. Bunların yanı sıra zaten Nebim V3 kullanan müşterilerimize sunacağımız özellikle mobil alanında ilave çeşitli uygulamalar sunacağız. 2016 yılında birçok yeni geliştirme ile müşterilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Optik ve çeyiz sektörünün de 2016 yılında önemli bir alt sektör haline geleceğini düşünüyoruz. Yazılım sektörünü genel olarak değerlendirecek olursak Türkiye’de bu alanda alınacak çok yolun olduğuna inanıyoruz. Türkiye pazarına baktığımızda donanım ağırlıklı bir bilişim sektörünün olduğunu görüyoruz. Yazılım ve servisin payı göreceli olarak gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında çok geride bulunuyor. Bunun nedeninin de yazılım geliştirecek sektörün Türkiye’de yeteri kadar büyük olmadığı inancındayım. Türkiye’de yazılım veya bilişim firmaları yabancı kaynaklı yazılımları alıp sadece o işin ticaretini yapmaya devam ettikleri sürece Türkiye’de yazılım sektörü maalesef çok fazla gelişim gösteremeyecektir. Yazılımın Türkiye’de gelişmesi için biz de bu bayrağı elinde taşıyan firmalardan birisiyiz. Üretim şart. Bu konuda atılması gereken önemli bir adım, yazılım alıp satmak ve onun etrafında hizmet vermekten öte, kendi özgün yazılımlarımızı geliştirmemiz. Nebim olarak Türkiye Yazılım Sektörü’nün gelişmesi için yatırımlarımızı ve çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz.

Demo Talebi

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.