Bloomberg TV

Nebim’in Perakende Sektörünü Değerlendirdiği Röportajı Bloomberg TV’de Yayınlandı

Perakende Günleri 2015 etkinliği sponsorları arasında yer alan Nebim firmasının Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, Bloomberg TV-Reel Sektör programına verdiği röportajda Türkiye perakendesini değerlendirdi.

Demiroğlu röportajında; özellikle Dünya ve Türkiye perakendesinin bulunduğu duruma bakıldığında üç önemli konunun öne çıktığını belirtti ve şu şekilde bir değerlendirme yaptı: "Perakende sektöründe öne çıkan üç konudan birincisi; Otoritenin de yönlendirmesi ile devam eden e-Dönüşüm sürecidir. 2014 yılında e-Fatura ve e-Defter ile başlayan süreç bugün bütün müşterilerimizde e-Arşiv ile bu yılın sonunda ve yeni yılın başında ise YN ÖKC ile devam ediyor. Önümüzdeki yıllarda e-İrsaliye, e-TFRS, e-Ödeme gibi başka uygulamalarında otorite tarafından uygulamaya konulacağını öngörüyoruz. Birçok müşterimizin gündeminde de yer alan bu konular için Nebim olarak hem gereken işbirlikleri olsun hem ARGE çalışmaları olsun bütün yatırımları yaparak bir adım önde gidiyoruz."

Demiroğlu'nun değindiği ikinci önemli konu ise; Türkiye perakendesinin büyümesinin artık sadece mağaza açarak ve m2 büyüterek mümkün olamayacağı idi. Demiroğlu bu durumu şu şekilde özetledi: "Artık herkes daha verimli olmak zorunda. "Like for like" yani birebir mağazalarında daha fazla büyüme yakalamak zorundalar. Bunun içinde firmaların işletme sermayelerini daha iyi yönetmeleri gerekli. Bir perakendecinin işletme sermayesini daha iyi yönetmesi; en önemli kaynağı olan stoğunu daha iyi yönetmesi ile mümkündür.  Bu da bizim Nebim olarak bir adım önde olduğumuz alanlardan biri. Biz bu alanda merchandise planlama, range plan assortment planlama, merchandise analitikleri, daha etkin ürün tedarik yönetimi entegrasyonları ve warehouse management system çözümleri gibi önemli konularda yatırımlar ve işbirlikleri yapmaya devam ediyoruz."

Demiroğlu üçüncü önemli konu olarak; "omni-kanal" çok kanallı satışın dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaygınlaşmaya başladığından bahsetti. Ve durumu şu şekilde özetledi: "Biz de Nebim olarak bu konularda çok avantajlı bir konumdayız. Çünkü müşterilerimiz hem kendi mağazalarında, hem konsinye satış yaptıkları noktalarda, hem franchise’larda, hem de bugün fil dişi sahilinden Çin'e kadar yer aldıkları bütün ülkelerde bizim uygulamalarımızı kullanıyorlar. Ayrıca e-Ticaret tarafında da bizim uygulamalarımızdan destek alıyorlar. Bu anlamda e-ticaret çözüm sağlayıcılar ile de entegrasyonlarımız var. Dolayısıyla çok avantajlı bir konumdayız. Özellikle mobil uygulamalarda da "omni-kanal" destekleyen birçok işbirliği ve birçok yeni ARGE çalışması ile önümüzdeki dönem müşterilerimize yeni ürünler sunmayı hedefliyoruz."
Demiroğlu röportajını şu cümleler ile sonlandırdı: "Bizim hizmet verdiğimiz sektör özellikle gıda dışı perakende, ürün odaklı toptan ve üretim sektörleri. Biz Nebim olarak sadece bu sektörlere odaklandığımız için diğer alternatif çözümlere göre son derece entegre ve çok daha fonksiyonel olarak kapsamı geniş bir çözüme sahibiz. Aynı zamanda sektörde çok yaygınlıkla kullanıldığımız için bugün tax free sistemlerinden tutun da, e-arşiv, e-fatura entegratörlerine, lojistik outsource sistemleri entegrasyonuna kadar Türkiye’de önde gelen hizmet sağlayıcılar bizimle entegre durumda. Dolayısıyla en zengin ekosistemin olduğu bir platforma da sahibiz. Nebim V3’ü piyasaya sürdüğümüz 2010 yılından beri her yıl %20-%30 arası büyümeyi sürdürdük. 2015’in ilk yarısını da %31 büyüme ile kapattık. Bu büyümeyi önümüzdeki dönemde de sürdürmeyi hedefliyoruz."

Röportajın videosunu izlemek için tıklayınız.

Demo Talebi

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.