Milliyet Gazetesi

Delfin yazılım, Nebim ile e-dönüşümde aktif rol oynayacak

Kurumsal geçmişiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Nebim Silver Çözüm Ortağı Delfin Yazılım 2013 yılında iki Nebim çözüm ortağının güç birliği yapması ile kurulmuştur. Çok uzun yıllara dayanan yazılım ve ERP tecrübesi ile müşteri ve çözüm odaklı hizmet vermektedir. Perakende ve hazır giyim sektörlerindeki tecrübesi, uzman insan kaynakları ve sektörün önde gelenleriyle işbirliği içinde bulunması Delfin Yazılım’ı verimli bir platform arayan firmaların tercihi haline getirmiştir. Delfin; eğitim, yazılım, donanım ve outsource hizmetleri vermektedir.

Faaliyet alanlarınız ve ürünlerinizden bahseder misiniz?

Delfin Yazılım, perakendeci, toptancı ve üretici firmalar için çözümler sunan Nebim ERP yazılımlarının satış, implant ve danışmanlığını yapmaktadır. Hali hazırda önümüzde bir e-Dönüşüm süreci ve buna bağlı ihtiyaçlar bulunmaktadır. Biz Delfin olarak Nebim ile birlikte müşterilerimizi bu sürece hazırlamış bulunmaktayız. e-Dönüşüm süreciyle; eskiden kağıt üzerinde sunulan beyanname, fatura ve defterlere dayanan denetim süreçleri, e-Beyanname, e-Fatura, e-Defter ve e-Arşiv ile elektronikleşiyor. Uzaktan gerçekleştirilebilecek, ortak format ve standartlara dayanan, uluslararası ortak denetime uygun, daha hızlı ve etkin bir elektronik denetim altyapısının Kurulması sağlanmış oluyor. Bu durum devlet birimlerinin daha etkin denetim yapabilmesini sağlarken aynı zamanda firmaların kendi bünyelerinde daha doğru finans yönetimi ve muhasebe süreçlerini devreye almaları, firmaların kendi aralarındaki ticareti de belli kurallar dahilinde elektronik ortama taşımaları ve birbirleri ile entegre olabilmeleri için gereken kayıt saklama altyapısını ve kurallarını yürürlüğe almaları mümkün kılıyor.


Aralarında Nebim’in de hizmet sunduğu pek çok perakendeci firma, mevzuatta herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde 1.1.2016 tarihinde hem e-Arşiv uygulamasına geçmek, hem de e-Arşiv/e-Fatura uygulamaları ile uyumlu çalışacak şekilde Yeni Nesil ÖKC’ler tedarik etmek ve bu cihazları kullandıkları ERP’leri ile entegre etmek zorunda olacaklar. Bu süreçte firmaların ERP’lerinin başka sistemler ile entegrasyona açık olmaları gerekiyor. Nebim, Nebim V3 ERP yazılımın işbirliği içerisinde olduğu firmaların bu sürece kolaylıkla uyum sağlayabilmeleri adına başka sistemler ile kolaylıkla entegre edilebilen açık bir platforma dönüştürdü.

ERP’lerin entegrasyona açık olmalarını tetikleyen pek çok faktör var. Türkiye’de devletin e-dönüşüm vizyonu, özel entegratörlerin çözümleri, perakende sektöründe örneklerinin yaygınlaşmaya başladığı çok şirketli müşteri sadakat uygulamaları ve lojistik gibi süreçlerin outsource edilmeleri; ERP’lerin başka sistemler ile entegrasyona daha açık olmalarını tetikleyen faktörlerin başında geliyor.

Ayrıca; mobil ortamlardan da ERP’deki veriye erişim ihtiyacının artışı eğilimi, iPad gibi platformlar üzerinde ERP ile entegre iş zekası veya sipariş alma uygulamalarının geliştirilmesine neden oluyor. Nebim V3’ün kolay entegre edilebilen yapısı bu noktada da firmalara artı bir değer katıyor.
e-Defter kapsamında elektronik kayıt saklama gereksinimleri, e-Arşiv uygulamaları, yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar (YNÖKC) ile entegrasyon gibi konularda mevzuatta her gün yeniliklerin açıklandığı bu dönemde, Nebim gibi çözüm sağlayıcıların çok çevik hareket edebilmeleri ve müşterilerine zamanında çözüm sağlayabilmeleri gerekiyor. Bu gereksinim Nebim açısından bir avantaj. Çünkü Nebim, Türkiye’de ERP çözümleri sağlayan diğer firmaların aksine, yabancı ERP yazılımlarını ithal edip uyarlamak yerine Türkiye’nin yerel ihtiyaçlarına en uygun yazılımları geliştiriyor. Bu anlamda; kaynak kodunun geliştirmesinin ve kontrolünün tümüyle Nebim’de olduğu bir iş modelinde, Nebim V3 ERP mevzuattaki gelişmelere esneklikle ve çeviklikle uyum sağlayabiliyor.

Sizi diğer firmalardan ayıran özellikleriniz nelerdir?

Delfin Yazılım; nitelikli insan kaynağı ve müşteri odaklı çözümleri ile pazarda lider konumdaki bir ERP'nin çözüm ortağıdır. Çözüm sunduğumuz firmaların ihtiyaçlarını doğrudan belirleyerek, süreçlerini verimli kılmak ve onları ileri taşımak bizi ayıran en büyük unsurlardır.

Sektörünüzü değerlendirmek gerekirse neler söylemek istersiniz?

Sektörümüz hızla büyüyor yukarıda bahsedildiği gibi çok hızlı hareket edilmesi gereken e-Dönüşüm süreçleri var. Bu ihtiyaçları doğru analiz edip, kanuni zorunlulukların hızlı ve düşük maliyetle uyarlanabilmesini sağlayan firmaların pazarda büyüyeceğini düşünüyorum.

Yeni dönem için hedefleriniz nelerdir?

Delfin Yazılım olarak bizde içinde bulunduğumuz bu döneme ait hazırlıkları daha iyi anlatabilmek için 7-10 Ekim tarihleri arasında Aymod fuarında yerimizi alıyoruz. Bu süreçleri daha yakından anlatabilmek adına çözüm arayanları bekliyoruz. Bu dönemdeki tüm hedefimiz; mevcut ve potansiyel tüm kullanıcıları bu e-Dönüşüm süreçlerine en iyi şekilde hazırlamak ve bu zorlu süreçten kolay bir şekilde geçebilmelerini sağlamaktır.

www.delfinyazilim.com.tr

Demo Talebi

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.