Nebim, 2013'ün İlk Yarısında Önceki Yıla Göre %30 Büyüdü, Dünya Gazetesi

Nebim, 2013'ün İlk Yarısında Önceki Yıla Göre %30 Büyüdü

Firmanızı kısaca anlatabilir misiniz?
1966'dan beri süregelen deneyimimiz ve bilgi birikimimiz ile Türkiye'nin en köklü geçmişe sahip bağımsız yazılım firmalarındanız. Perakendeci, toptancı ve üretici firmalara ERP (kurumsal kaynak planlama) çözümleri sunmaktayız. Geliştirmiş olduğumuz Nebim V3 ERP ve Nebim Winner uygulamalarıyla, Türkiye ve yurt dışında 60'ın üzerinde Nebim Çözüm Ortağı ile birlikte, hazır giyim, ayakkabı, ev tekstili, halı, mobilya, optik, elektronik ve mücevher başta olmak üzere 9.000'den fazla firma ve 60.000'den fazla kullanıcıya hizmet vermeyi sürdürmekteyiz.

Firmanız açısından 2013 yılının ilk yarısını değerlendirebilir misiniz?
2013 yılının ilk altı ayında gösterdiğimiz performanstan memnunuz. 2013'ün ilk yarısını 2012'nin ilk yarısına kıyasla yaklaşık %30 büyüme ile kapattık. Bu büyümede, 2000'li yıllarda sunduğumuz eski yazılımımız olan Nebim Winner'ın yerine geçen yeni ERP yazılımımız Nebim V3'ün ve bizim için düzenli bir gelir sağlayan versiyon güncelleme ve destek hizmetimiz olan NebimExtra'nın payları büyük. 2013'ün ilk yarısında gerçekleştirilen yeni lisans satışlarını analiz ettiğimizde, yeni ERP projelerinde Nebim Çözüm Ortaklarının da artık Nebim V3'ü konumlandırdıklarını görüyoruz. Sonuç itibarıyla 2013'ün ilk yarısı sonunda Nebim V3 ERP kullanan firmaların sayısı Türkiye ve yurt dışında 400'ü aştı.

Firmanızın kısa ve orta vadeli hedefleri neler?
2013 için yılsonu büyüme hedefimizi %35 olarak belirledik. Bu hedefe ulaşmak için Nebim V3 ERP'nin hazır giyim ve ayakkabı sektörlerinde son iki yıl içerisinde göstermiş olduğu başarısını, taksitli satış ve üçüncü çeyrek sonuna doğru pazara sunacağımız yeniliklerle optik perakendeciliği sektörlerinde de yinelemesini hedefliyoruz. 2014'te ise, yeni uygulamalar ekleyerek Nebim V3'ün kapsamını hem fonksiyonel hem de sektörel olarak genişletmeye devam edeceğiz. Ayrıca, Nebim V3'ün açık yapısı ve Software Development Kit (API desteği) sayesinde başka yazılımlar ile entegrasyonunu da kolaylaştırmaya devam edeceğiz. Bunun yanı sıra 2014'te, daha önceki yıllarda Rusya ve Azerbaycan pazarları için yaptığımız atılımı, müşterilerimizin faaliyet göstermeye başladıkları diğer ülkeler için de gerçekleştirmeyi ve Nebim ailesine yeni Çözüm Ortakları katmayı hedefliyoruz.

Türkiye'de ve dünyada yazılım sektörünün geldiği son noktayı değerlendirebilir misiniz?
IDC'nin Mart 2013'teki Türkiye yazılım pazarı değerlendirmesine göre 2011-2016 yılları arasında Türkiye IT pazarında yıllık (CAGR) %7.73'lük bir büyüme bekleniyor. Bu büyümenin içerisinde Nebim'in ana faaliyeti olan paket yazılım segmentinin payının da artması bekleniyor. Ayrıca yazılım pazarının %10'luk büyüme tahmini, diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslarsak iyi bir rakam. Bu tahminleri olumlu karşılıyoruz.

Ancak bu olumlu tahminlerin yanı sıra bir diğer gözlemimiz, yine IDC'nin raporlarının da teyit ettiği üzere, Türkiye'deki 9.55 milyar dolarlık bilişim teknolojileri harcamalarında donanımın payının yaklaşık %80 olduğu, yazılımın payının yaklaşık %8 olduğu ve IT hizmetlerinin payının ise yaklaşık %12 olduğu. Dünya çapında yazılımın payının %18, IT servislerinin payının ise %33 olduğunu dikkate alırsak, Türkiye'de yazılım üreticileri ve hizmet sağlayıcıları olarak bizlerin birlikte gidecek çok yolumuz olduğunu görüyoruz. Biz Nebim olarak bunu bir fırsat olarak değerlendiriyoruz ve müşterilerimize geliştirdiğimiz ERP yazılımının yanında gereksinim duyacakları ERP projesi uyarlama danışmanlığını ve destek hizmetini aynı şirketten alabilme olanağını sunuyoruz.

Kaynak: Dünya Gazetesi Yazılım Dosyası 3 Eylül 2013

Demo Talebi

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit.